„Świadomość własnej przeszłości

pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń,

by przekazać następnym wspólne dobro…”

Jan Paweł II

Zespół Szkół Nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie świętował 100-lecie powstania szkoły. Uroczystość zgromadziła 10 czerwca 2022r. wielu znamienitych gości, swoją obecnością zaszczycili nas między innymi: Poseł RP Pani Teresa Hałas, Pan Senator RP profesor Józef Zając, JE bp. Mieczysław Cisło Biskup Pomocniczy Senior Archidiecezji Lubelskiej, Proboszcz Parafii Św. Matki Bożej Pocieszenia Ks. Dr Janusz Gzik, były Proboszcz - Rezydent Parafii Św. Franciszka Ks. Prałat Henryk Kapica, proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej ks. Roman Skowron, Kurator Oświaty Lublin Pani Teresa Misiuk, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Chełmie Pan Arkadiusz Kwieciński, Starosta Krasnostawski Pan Andrzej Leńczuk, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Witold Boruczenko, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym Pani Ewa Nieścior. Przybyli również przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół podstawowych naszego powiatu, dyrektorzy placówek oświatowych i kulturowych, emerytowani pracownicy szkoły, absolwenci i uczniowie.

Obchody rozpoczęła Msza Święta, następnie w uroczystym korowodzie, przy akompaniamencie orkiestry, nastąpił przemarsz do szkoły, gdzie odbyła się akademia, z gościnnym występem formacji FREAK DANCE ACADEMY,   rekonstrukcja fragmentu bitwy pod Racławicami, w wykonaniu członków stowarzyszenia Regiment Nieczaja oraz bankiet. Wieczorem absolwenci, nauczyciele i zaproszeni goście kontynuowali wspominanie podczas Balu Absolwentów.

Historia Zespołu Szkół Nr 2 im. Bartosza Głowackiego, to przede wszystkim historia tych, którzy tę szkołę tworzyli. Dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie. To dzięki kolejnym pokoleniom ludzi, którym zależało na wspólnym kreowaniu miejsca wspierającego młodzież, szkoła jest istotnym elementem kultury powiatu krasnostawskiego. Uroczystość przygotowali absolwenci, nauczyciele i uczniowie, ponieważ ta szkoła to miejsce tworzone z pasją przez kolejne pokolenia. Symbolizuje to pamiątkowa mozaika, które będzie wspomnieniem jubileuszowych wydarzeń.

Opracowała: Edyta Pomija